Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Міловська сільська рада» (код ЄДРПОУ: 04399281) був реорганізований і увійшов до складу Вільхуватської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування

Історична довідка

Село Мілове - центр Міловської сільської ради, Великобурлуцького району Харківської області. Розташовано село в 42 кілометрах від районного центру селища міського типу - Великий Бурлук і 30 кілометрах від найближчої залізничної станції селища Пріколотноє. Село розташоване в східній частині Велікобурлуцкого району Харківської області. Село розташоване на правом березі невеликої річки Козинка, що впадає в притоку річки Северський Донець,  річку Оскол.

Землі прилеглі до села Мілового граничать з населеними пунктами селами Отраднє Двуречанського, Ольховатка і Амбарноє Велікобурлуцкого районів а також по річці Казинка проходить державний кордон між Україною і Росією, з російського боку ми граничимо з селами Бутирки і Гусевка Валуйського району Білгородської області.

Разташовуючись на висоті 200-220 метрів над рівнем моря Крейдяні виходи притиснули село до правого берега річки Казинка і дали останню назву селу.

Піднесеність на вододілі Казинка - Воронежі Двуречноє має вигляд балочного яру, де степ перемішувався з лісами, розташованими на схилах  балок і ярів. Історія заселення Нашого краю, колишньої Вовчанщини, тягнеться в глибоку старовину хоч і недостатньо вивчена археологами  про старовину заселення нашого краю говорять більше двохсот курганів городищ і могильників розташованних по всій території. Ті ж матеріали,які зібрані в ході історичних розкопок курганів, городищ і могильників стародавніх поселень  дає нам можливість затверджувати про те, що перші поселення стародавньої людини приходяться на Х-ХІІІ тисячиліття  до нашої ери. У  районі с. Кицівка нашого району археологами були знайдені сліди поселення періоду мезоліту. Епеолітічеськие  поселення були знайдені поблизу с. Поводоновка в долині р. Северський Донець. Поселення епохи бронзи коли на наший території володарювали кіммерійці були знайдені в районі сел. Огуроюво, Старіца, Революційне, Кицівка, Тіліца і т.д.

За часів неоліту основним заняттям людей що заселяли наш край були полювання, збирання і рибальство.

Кіммерійці, а за ними і скіфи жили на наший території в основному займалися скотарством. Потім  на зміну скіфам на нашу територію зі сходу прийшли сармати також кочівники-скотарі.

За часів епохи заліза ІV-VІІ ст. наший ери поселення так званої культури Черняховськой були знайдені поблизу сіл нашого краю таких як Огурцово, Мортовая, Печеніги. Археологічні знахідки того періоду говорять про високий рівень культури, суспільний розвиток і широкі торгові зв'язки з сусідами.

У VІІ ст.  територія нашого краю увійшла до складу Хазарського каганата про яке свідчать поселення так званої культури Салтовської культури сліди якої знайдені поблизу сіл і селищ нашого краю як Ст.Салтов, Вільча, Захорівка, Червона Хвиля і т.д.

У другій половині ХІІ столітті наш край входив до складу Печенізького племеного союзу. Місцеве населення в основному належало до слов'янського племені сіверян. Основним заняттям було хлебопашество, охота, риболовля,   бортничество, ремесло і т.д. С середини XII сторіччя після розгрому печеніг новими завоювниками стали кочівники- половці.  Наш Край входив до складу так званого Домет-Кипчакськую Половецький степу.

У 1238 році  Наш Край був захоплений ордами монголо-татар на чолі з ханом Батиєм. Населення яке не визнало владу монголо-татар було або знищено, або узято в рабство, а територія з 1242 р. по 1480 р. входило до складу Золотої Орди. Територія краю покрита степовою рослинністю дрімучими лісами і балками, ярами по берегам річок Северський Донець, Оскол стало іменуватися «Диким полем»и після остаточного розгрому монголо-татарського ярма в 1480 році було нічийною землею.

Колонізація Дикого поля почалося в ХVІІ ст. коли особливо почастішали набіги кримських татар на українські землі що належать як Річі Посполитій так і Московській державі. У 1575 р. щоб перекрити Ізюмську секму по якій татари проникали на українські землі прилеглі до р. Северський Донець на бродах татарських переправах було засновано сім варт: Салтовская, Качанская, Абашкина, Шебелиннская, Сапинская, Изюмская, Импольская із сторожовими вежами і невеликими загонами російських служивих людей «дітей боярських». Це була державна колонізація фінансована урядом Московським. У 1584 на р. Котельва була заснована перша слобода в «Дикому полі» Котельва. З 1596 р. почалося масове заселення «Дикого поля» в тому числі Белгорода на розвалинах фортеці 1237 р.

У 1599 р. за наказом  Бориса Годунова була побудована фортеця Валуйки на р. Валуй. У 1600 р. біля ущелини р. Оскол побудована фортеця Цар Борисов, а в 1617г. з будівництвом на Чугуївському городищі фортеці Чугуїв будуються цілий ряд укріплень на території нашого краю які входили в так звану «Белгородську межу».В 1638 р. Яків Оситрятін після поразки крестьянсько-козачьего повстання від військ Речи Поспалітой перейшов на межу Московії і з царського дозволу поселив своїх козаків у Чугуєве і Старому Салтові де і була заснована перша слобода в Нашому Краї -Салтів. Потрібно сказати з цих років все більш масово відбувається заселення Нашого Краю причому як українцями воєвававшимі від переслідування поляків,так  і росіянами що піддавалися висилки за різні дрібні злочини.

Казинка від підстави до встановлення Радянської влади

Перша згадка про заселення нашого села відноситься до 1697г. «Слобода Казинка заснована при річці Казинка, Вовчанського повіту Іваном Юшковим з товаришами вихідцями з Московії. Про це мовиться в проханні жителів цієї слободи їх ім'я мітрополіта Іустіна в 1704 році про дозвіл побудувати церкву.» Сім років тому поселилися ми в Слободі, а церкви божий у нас немає. Ми обіцяємо побудувати церкву Аристарха Михайла. «Філарет. Опис Харківської єпархії т 1.стр168.Руські служиві люди, уникаючи важкої військової служби намагалися завести господарство ховаючись в непрохідних нетрях східної частини Вовчанського повіту переважно в слободах Вільховатка і Казинка, а також конокради, всякого роду злодії і шахраї уникаючі покарання. Про це мовиться в книзі «Опісання Вовчанського повіту Харківської губернії 1882г.). Населення спочатку промишляло безоброчно і безпошліно, займалися хлібопашеством. В основному сіяли ярові культури пшеницю, ячмінь, овес, горох, гречку, просо і інші культури. З кожним роком розвивалося городництво і садівництво. На городах сіяли буряк, капусту, моркву, салат, редьку, ріпу, гарбуз, лук, часник і лише з другої половини ХVІІІ в. стали садити картоплю. Із-за незнання того, що картоплю потрібно полоти і підгортати урожаї його на перших порах були невисокими. У своїх садах вони розводили яблуні, груші, сливи, вишні, малину і ін. Обробляли землю сахой, плугом, рама, яких складалося з п'ять-шість дерев'яних зубів - кльовців, на яких наклепували залізні зуби. Для обмолоту зерна використовували клуні (великі сараї). Зерно молотили на вітряних млинах і зберігали в кам'яних ямах.

І хоча землеробство грало важливу роль в житті жителів нашої слободи, вони займалися також скотарством : розводили коней, велику рогату худобу, овець, курей, гусаків, качок. Займалися також полюванням цьому сприяло те, що в навколишніх лісах водилися ведмеді, вовки, лисиці, зайці, орли, сови і т.д.

Населення слободи Казинки за даними перепису Вовчанського повіту на 1730 рік складало 168 людей з яких 1 двір козаків 4 душі, подпомошніків 6 дворів 32 душі, інші 31 двір 132 людини селяни. По даним перепису населення на 1773г. Склад населення в нашому селі був такий: відставних 29 люд., старшини-9 люд., духовництво 13 люд., селян 628 люд., купців 6 люд., всього 691 люд.

Впродовж 1771-1775 років на території Нашого краю збільшилося число старовірів які звільняються з в'язниць і розселяються в слободах Миколаєвка Вільховатка, Грачівке і Казинка в 1780г. по указу Катерини ІІ ліквідовується Слободско-Українська губернія куди входила наша слобода і перетвориться в Харківське наміснитцтво 3 травня 1783г. Катерина ІІ видала указ про остаточне «закрепощення селянства». По цьому указу жителі багатьох слобод, зокрема Вовчанського повіту, були укріплені за конкретними поміщиками, жителі слободи Казинка хоча були  державними селянами фактично стали державними кріпосними.

І без того нелегке життя жителів слободи супроводжувалося приватними неврожаєм із-за засухи і холодом (1699 р.;1734-1735 р.:1769 р.;1786-1787 роках)

По указу російського царя Павла І ліквідовується наміснитцтво і знову утворюється Слободско-Українська губернія. В 1797 р. Вовчанський Повіт ділиться на 14 волостей, в числі інших Казинка також стала волостю, в Казинці з'являється ремісники які виготовляють різні вироби для продажу на недільних базарах і ярмарках.

Не дивлячись на неврожаї, засухи і голод населення наший слобода неухильно росте з 1810 по 1830 роки населення збільшилося 1266 душ до 1338 душ.1837г. Скалоп А.А. побудував перший в Харківській губернії цукровий завод  і жителі Казинки почали сіяти цукровий буряк. А в 1838г. Ширпов Валерій Федорович побудував в сусідньому селі Хатньому невеликий цукровий завод, що сприяло розширенню площ під цукровим буряком селян слободи Казинка.

У 1848 р. Закінчується оновлення храму Архангела Михайла в Казинці. На початку 50-х років голод і холера відносять життя 4380 чоловік в Нашому Краю зокрема більше 150 чоловік померло в Казинці,а потім цинги близько 50 чоловік.

У 60-х роках ХІХ сторіччя в Російській імперії відбувалися цілий ряд реформ у тому числі і аграрна з відміною кріпосного права, селяни платять викуп за землю царському самодержавству, окрім цього вони платили державні податки, що склалися важким тягарем на плечі селянам, що розорялися.

У цей період в слободі була відкрита церковно-приходська школа. Вчителями в ній був дячок, який часто використовував для науки лінійку і різки. У першому класі дітей навчали читанню по букварю, в другому листу і читанню, в третьому учні удосконалювалися в листі і читанні Псалтиря. Але в цій школі могли вчитися далеко не всі діти, із-за важкого матеріального положення селян-батьків.

До перепису 1885 р. У Вовчанськом повіті було 20688 господарств і 120053 душ населення, які мали: волів-20982 голів, коней-22324, корів-13786, молодняка-12494, овець-49608, кіз-375, свиней-18981.

Сіяли: озимому житу-3974 десятини, оз. пшениці -1512 десят., яров.пшениці-1790 десятини, ячменю-26776 десят., вівса-12902 десят., просо-6821, гречка-7339, сах.буряка-405, сінокоси-57310 десятини.

На території наший слобода було 6 вітряних млинів, на яких жителі мололи зерно на борошно .Земельні наділи розподілені були нерівномірно, заможні сім'ї мали більше 100 десятини землі по декілька пар коней, волів, робочий інвентар, але були і ті хто мав 4-5 десятини землі ,при цьому не маючи тяглової худоби і реманенту. У особливому положенні знаходилися власники вітряних млинів і торгових лавок, яких були в слободі 4 штуки. а також волосний староста, який крім усього іншого отримував платню у Вовчанськом повіті.

На території Казанської волості основна частина ґрунту глинистий чорнозем, що не давала можливості малоземельним селянам прогодувати часто численну сім'ю.

У другій половині 80-х років ХІХ сторіччя почалося будівництво залізниці Вовчанськ - Куп*янськ, і жителі Казинки в основному малоземельні наймалися на її будівництво, заробітки їх навіть на ті часи були скромні, чоловік отримував в середньому 35 коп., жінка 25 коп.

У 1889 р. Вовчанський повіт ділиться на 5 земських ділянок. Земський дільничний начальник призначався з потомствених дворян і мав право штрафувати і заарештовувати селян, а також виконував функції світового судді для селян і його ухвали оскарженню не підлягало. Він також контролював дійсність волосяного і сільського самоврядування волосного повіту.

Казинка відносилася до четвертої земської ділянки, начальником якої був Белінський Георгій Петрович. Начальником Казинської ділянки був Пічугин Петро Дмитрович. Головою волосяного повіту був Риков Абрам Лук'янович.

Вовчанський повіт також ділиться на 3 стани, в був становий пристав, який відповідав за порядок і спокій у віреному йому  стані. Казинськая волость відносилася до другого стану, в якому жило 32853 українці і 10647 душ росіян.

Не обійшли наш край і революційні події 1905-1907 рр. у губернській газеті «Південний край» повідомила, що повстаннями охоплено 11 повітів Харківської губернії, серед яких 109 виступів доводиться на Вовчанський повіт. Тут же мовиться про те, що селяни Вільхуватської і Казинської волостей самовільно вирубували ліс, забирали тварин і інвентар, в маєтку поміщика Соловйова, який знаходився в сусідньому селі Малий Бурлук .В частковості в цьому брали участь жителі з. Казинка, селяни Губіни Гаврило і Опанас, Злобін Опанас Петрович з синами розгромили це селище і набрали в мішок пшениці прикрили зверху половою і привезли додому. Через три дні до них нагрянули жандарми, але не знайшли нічого, і кримінальна справа відносно цих селян була закрита.

Під час проведення Столипінської реформи 1906-1911 рр. істотні зміни відбувалися і на наших землях, більше десятка сімей які вийшовши з общини і отримавши землю у власність заснували хутори Дехтярне,   Шипувалово, Максимкіно, Пісареве і т.д., які отримали свою назву по прізвищах сімей засновників. Слід сказати, що Столипінська реформа привела до поглиблення класового розшарування і сприяла проникненню капіталізму в сільське господарство. Багаті селяни «кулаки» на своїх земляних наділах починають використовувати плуги «донці» і «саки» для глибокої оранки. Тягловою силою залишалися вали, для глибокої оранки і впрягали по 2-3 пари. Серп і коса замінюються косаркою, в яку впрягали по парі коней.

Малоземельні селянські сім'ї Рикови, Саломатіни, Ковиршини і ін. Через відсутність тяглової сили, інвентаря і недоліку продуктів харчування вимушені були наймалися на роботу до багатих селян.

Перша світова війна важко відгукнулася на положенні селян як у всій Україні так і на території нашого села. Казинка як і інші села Нашого Краю, відправляла на фронт своїх трудівників на смерть «За Віру, Царя і Вітчизну».; роками чекали солдатки своїх мужів-годувальників, але в слободу поверталися тільки каліки, та приходили звісточки про те, що ваш чоловік загинув на полі бою . Людська м'ясорубка вимагала нові жертви. Казинка спустіла: рекрути, м'ясо, шерсть, овочі, фрукти, коні і багато що інше все пожирав Західний фронт. Імперіалістична війна до крайності загострила класові протиборства в країні і таким чином прискорила назрівання революції. У лютому 1917 р. У Російській імперії відбулася буржуазно-демократична революція, самодержавство було знищене. Але очікуваного поліпшення після буржуазно-демократичної революції в Нашому Краю не відбувалося. Тимчасовий уряд всіляко зволікав рішення обіцяного земельного питання. Селяни не мирилися з таким положенням і всіляко чинили опір, одним з таких проявом боротьби була масова відмова селян платити орендну платню.

Ще більшому розгортанню боротьби на Україні сприяла Жовтнева революція, або як зараз прийнято називати Жовтневий більшовицкий переворот.

Будьонівка - Меловое від встановлення Радянської влади дообразованія Української незалежної держави

З Петрограду і Москви  жовтнева революція докотилася і до Казинки. У січні 1918 р. У нашому селі встановилася Радянська влада, Казинський воєнревком очолив Губін Микита Харитонович. Але різні групи селянства по-різному прийняли встановлення влади більшовиків, одні бідні і безземельні з надією на отримання землі, інші після багача з недовір'ям.

Вже в квітні 1918 р. Наш Край захопили німецькі окупанти, в нашому селі окупанти, а за тим і гайдамаки з'явилися 18 квітня. Почалися конфіскації і розправи над сільськими жителями, що природно викликало непокору і опору.

3 січня 1919 р. Наше село знов зайняли більшовицкі загони Червоної Армії і була встановлена Радянська влада.

У червні 1919 року Наш край і наше село було захоплено армією генерала Диникіна, які у свою чергу проводили терор по відношенню до своїх політичних супротивників, були арештовані і розстріляні казинські більшовики :Чирвін Єлисей Трофімовіч, Губін Демьян Якович, Бунчиков Микита Романовіч. Окрім цього диникинци  як і більшовики провели конфіскацію продуктів і мобілізацію осіб призивного віку в свою армію, тим самим селяни і навіть родичі опинилися по різні сторони учасників громадянської  війни.

8 грудня 1918 г.вечером одночасно рухаючись з двох напрямів з боку Вовчанська і з боку Валуєк наше село зайняли частини Першої Кінної Армії С.М.Буденного. Армія Будьонного продовжувала наступ ,а штаб на деякий час знаходився в нашому селі Казинка.

В цей час відбуваються загальні збори жителів сіла, які ухвалюють рішення перейменувати сіло в Будьонівку.

З того часу в нашому селі остаточно була встановлена Радянська Влада. Та  втіленая більшовиками продразверстка викликала у більшості населення обурення перерісшая в озброєний опір, селян  декількох сусідніх сіл об'єднувалися і нападали на продзагони, повертае відібране у жителів  зерно. Проти них були направлені регулярні частини Червоної Армії, які чинивши опір вбивали, інших брали в полон і вони були засуджені на різні терміни.

У 1927 р. У роки НЕПУ в селі було організовано сільськогосподарське товариство в яке жителеві села вступали на добровільній основі. У неї  основному  вступали малоземельні селяни нашого села. Так звані «середняки» і «кулаки» віддавали перевагу індивідуальній формі господарювання на землі.

У 1928 р. У селі була створена перша в районі сільськогосподарська артіль «Незаможник».В артіль вступали 15 сімей, серед яких малоземельні сім'ї Злобіна Єгора Трохимовича , Єлісєев Петро Федорович,Єрофеенко Єгор Дмитрович та інші. Першим головою був вибраний Єсипов Петро Федорович. У господарстві артілі були 2 трактори: «Запорожець» і «Фардзон», дванадцять коней і 4 пари валів, вози і інвентар до них.

У 1929 г.на території села проводяться колективізація. Активну участь в ній взяли місцеві комсомольці Орлова Олександра Іванівна, Чирвін Василь Олександрович, брати Черникови Василь і Михайло і др. .Очолювали цю роботу прислані з м. Вовчанська комуністи Ізмайлова Ольга Данилівна і Купін Іван Тимофійович. Але в колгоспи вступали малоземельні селяни,да і те не все частину зайняло так звану вичікувальну позицію.

Основна ж частина середняків і багатих селян «кулаків» виступали супротив і чинили усілякий опір насильницькому відбору худоби, інвентаря і здачі до колгоспного фонду. Частина тих хто виступав в колгосп, скоро зрозуміли, що їх обдурили, також виступили проти створюваного колгоспу.

Формою опору було те, що об'єднувалися  в групи вони забирали назад зібраний в колгосп свою худобу, інвентар і посівний матеріал. Серед тих самих активних борців проти створюваного колгоспу були брати Чумакови, Андрій Тихонович і Василь Тихонович, Пичугин Ілля Опанасович і др. У відповідь Радянська влада дуже жорстоко розправлялися з тими, хто чинили опір. Найбільш активні були засуджені на різні терміни, а також сім'ї піддавалися виселенню до Сибіру, масово також «розкуркулювалися» виселялися сім'ями найбільш багатих в селі селян.

До кінці 1930 р. Радянська влада для насильницького зганяння селян в колгоспи прислані з Вовчанська загони міліції і почали створювати третій колгосп «Великий початок»(перші 2 «Незаможник» і імен. Будьонного)

Кількість незадоволених політикою Радянською владою зростало, вони об'єднувалися в групи, йшли в навколишні ліси і вели відчайдушну озброєну боротьбу до представників влади, спалювали  майно. На боротьбу з цими групами притягувалися спеціальні загони міліції, прислані в допомогу місцевим представникам Радянської влади.

З кінця 20-х р. У СРСР в цілому і в Україні вводяться так звані п'ятирічки, централізованому  розподілу підлягала і продукція колгоспно-радгоспного сектора економіки. Сталінський тоталітарний режим безжально винищував всіх хто чинив опір або був потенційним супротивником його політики в Україні. Жертвами голодомору 1932-1933 рр.,  і розправ під час примусової колективізації і терору 30-х років стала велика кількість жителів України. Не аминула ця велика трагедія нашого народу і наше село. З розповідей односельців, очевидців подіях ми дізнаємося, що осінню 1932 р. Спеціальні продзагони з возами запряженими кіньми прибули в наше село для хлібозаготівлі і почали подвірний обхід і повне вилучення зернових, вибиралося все дочиста, у тому числі і посівний матеріал. Люди всіляко намагалися ховати хліб в різних місцях, якщо знаходили на господарів заводили кримінальну справу, що указували опір або били до напів смерті, або растрілювали на місці без суду і слідства. Залишившись без хліба і інших продуктів харчування вилучених продзагонами, люди з кінця 1932 по осінь 1933 гг. масово голодували, в селі мало місце випадки канібалізму, коли матір із старшими дітьми з'їли молодшої дитини. Харчувалися всім, що можна було жувати,пухли і вмирали з голоду, померлих масово ховали спеціальні озброєні загони, які не рідко забирали за компанію з мертвими ще живих жителів. Вони говорили, що це роблять тому, що менше відвозити наступного дня. Ще однією бідою було те, що залишки груп, які раніше вели озброєну боротьбу з насильної  колективізацією, об'єдналися в одну банду і нападали на тих, хто щось зміг виміняти на продукти, ніс їх сім'ї, своїм дітям, нерідко при цьому вбиваючи свої жертви. Тільки до осені банда була знищена спеціальним загоном присланим з міста Купя*нська.

Більше всього вмирало тих, хто не був колгоспником, оскільки колгоспники під час роботи в обід забезпечувалися їжею з колгоспної їдальні.

Жертвами голодомору  в нашому селі стали до 300 чоловік з них 1350 чоловік населення на 1930-1933 г загинули майже кожен четверта не в чому неповинна людина.

Голодомор, штучно створений сталінським режимом,был одній з жахливих за останнє декілька століть трагедій українського народу. Трагедія 1932-1933 р. Остаточно зломила опір  селян колгоспно-аграрній системі, до якого так прагнув тоталітарний режим .К 1934 р. практично всі жителі сіла  з осені 1933 по 1934 р. в нашому краю у тому числі і в нашому селі для заповнення населення з Росії переселили більше 50 сімей, тобто більше 200 чоловік.

Відразу ж після голодомору керівництво більшовитської  партії вирішило укріпити вплив на селі для цього створювалися спеціальні політвідділи для роботи в МТС, колгоспах і радгоспах. Як правило це були міські жителі погано знайомі або зовсім не знайомі з сільським господарством. У наше село для налагодження і контролю роботи колгоспів також був направлений уповноважений з м. Харкова Радловський Н.П, який показав бездарність в питаннях сільського господарства. По його вказівках в наших колгоспах весною 1934 р. вимерзнуло із-за раннього посіву майже чверть ярових посівів. Зрозумівши про його некомпетентність, керівництво політвідділу відкликало його, а для контролю були закріплені за ними господарствами спецуповноваженим з Веліко - Бурлуцкого р-ну., також не особливо обдаровані в питаннях сільського господарства.

Проте потрібно відзначити,что після голодомору 1932-1933 рр., в 1934-1935 рр. Населення нашого села поступово відновлювалося, хоча перші два роки видавали по 1,5-2 кг зерна на зароблений рубель в наших колгоспах. Обробляти поля і обслуговування техніки здійснювала Вільхуватська  МТС. У передвоєнні роки колгоспи нашого села маючи одна з гірших земель в районі отримали в середньому по 15,5 центнера зернових з гектара,8 центнер соняшника,16 центнерів зернової кукурудзи, 160 центнерів цукрового буряка.

Ще більшими темпами розвивалося тваринництво. Поголів'я КРС збільшилося з 1933 по 1940 рр. З 96 до 480 голів, як за рахунок своїх сил, так за рахунок покупки, свиней з 40 до 560 голів, курнув з 150 до 900 шт. Виходячи з цього,что не дивлячись на надзвичайно несприятливі соціально-економічні і політичні умови селянство, на початок війни водрождало підірване насильницькою коликтівізацією і голодомором 1932-1933 рр. населення сільське господарство як нашого села і так і цілому в Україні.

Не дивлячись на окови тоталітаризм,к 1941 р. життя людей хоча по не многу але поліпшувалася, практично всі жителі села були забезпечені житлом і роботою, весна 1941 р. була сприятливою і колгоспники села засівали поля різними культурами, отримавши хороші сходи чекали високих урожаїв . Але  22 червня відбувся напад Гітлерівською Німеччиною на СРСР. Жителі села вірячи сталінській пропаганді сподівалися на швидке закінчення війни. Але не тут те було, вже 28 червня 1941 р., сорок вісім чоловік отримали повістки з райвійськкомату і відправилися на фронт. Після цього практично кожного тижня по декілька чоловік забирали на фронт, і при цьому найбільш кваліфіковану і працездатну молодь села Будьонівки. Але і ті, хто залишався в повну відчули на собі тягар війни, вже по розпорядженню райкому партії колгоспи нашого села почали виділяти людей на будівництво зміцнень на території Харківщини. А в перших числах вересня із спогадів жителів сіла Злобіної Наталії Миколаївни, Борсукової Марії Йосипівни, Орлової Марфи Йосипівни, яким було по 16-18 років, чоловіків не закличного віку і навіть підлітків організовували на будівництво різних зміцнень в округ нашого села і сусідніх сіл: зводили протитанкові рови протяжністю близько 8 км. і шириною 10 м., рили окопи, будували бомбосховище. Всі роботи проводилися уручну.

Але добре озброєні і морально підготовлені фашисткі війська продовжували наступати. До кінця вересня вони вже вторглися в межи  Харківської обл., а 4-5 жовтня прорвалися до передмість Харкова. В цей час з нашого села почалася евакуація колгоспної худоби, тракторів і сільського устаткування, а також жителів сіла. До кінця 1941 р. лінія фронту залишалася на рубежі Вовчанськ,  Хотомля, Волохів Яр на відстані 70 км. від нашого села, і воно вважалося прифронтовою смугою. У нашому селі як і в багатьох інших селах нашого р-ну. розташовувався госпіталь, в роботі якого брали участь жителі нашого села, підводячи поранених, опалюючи  приміщення, прали і т.п.. Вже в кінці 1941 -1942 рр. фашисти почали запеклі бомбардування сіл нашого району у тому числі і Будьонівки, оскільки тут окрім госпіталю знаходилися тилові частини Червоної Армії, а також біженці з міст і сіл України. За час цих загинуло 46 жителів сіла і біженців,в тому числі і діти. З розповіді мешканки нашого села Злобіної Наталії Миколаївни: «Німецькі літаки з початком весни зробили частішим свої бомбардування, часто застаючи жителів сіла в городі,в одній і з таких ситуацій загинула Карякіна Марфа Федорівна з двома малолітніми дітьми  Валею і Вірою»

Після відновлення дорогий в квітні-травні фашисти перейшли в настання і 3 червня 1942 р. наше село було зайняте фашистами. «Більшість жителів села зустріли загарбників з ненавистю», - згадує мешканка сіла Орлова Марфа Йосипівна. Перед їх приходом жителі зуміли поховати багато продуктів харчування, в ліси і урочища перегнати худобу. Гітлерівці, увірвавшись в сіло на автомобілях і мотоциклах почали грабіж населення. Забирали хліб, молоко, свійську птицю і інше. У перший же день були розстріляні: Єсіпов Петро Федорович комуніст, перший голова колгоспу, Злобіна Олександра Петрівна за те, що вона погодувала і переодягнула 3-х радянських офіцерів.

Знайшлися в селі і зрадники, які відразу ж добровільно перейшли на сторону німців і  допомагали виявляти незадоволених новою владою і допомагали грабувати населення.

Старостою села став Шопін Олександр Петрович. У поліцаї вступали жителі села Єлісєєв Федір Акимовіч, Злобін Яків Трофімовіч, Бунчиков Абрам Арсеньевіч. Ще в 1941 р. в селі була створена партизанська група, в лісі для них були заховані запаси на рік. До цієї групи входили жителі нашого села Чірвін Олександр Петрович, Стороженко Яків Іванович, Черятін Олександр Григорович і т.д. всього 12 чоловік. Бойовий дух групи був дуже слабкий ще гірше то, що вони часто п'янствували, а коли прийшли німці ці горе - партизани відразу здалися фашистським властям і хоча в поліцаї не пішли, допомагали фашистам в прибиранні хліба.

З настанням зими ще важче доводилося нашим жителям в період фашисткою окупації. Фашисти і їх помічники поліцаї, ходили по селу відбирали у жителів зимовий одяг і взуття, виганяючи населення на чищення дорогі.

В ніч з 2-го на 3 -х лютого Червона Армія з боями звільнило село Будьонівка, з величезною радістю зустріли своїх визволителів жителі сіла. З почестями в центрі села на горбі у колишньої школи були поховані радянські воїни, загиблі в боях за село молодший сержант Андрєєв Євгеній Григорович, рядові Доронін Федір Тимофійович, Зуєв Олександр Васильович, Ієвльов Тихон Антонович, технік-лейтенант Маслов Іван  Трофімовіч і т.д. всього 19 людей. Біля колишньої школи їм поставлений пам'ятник на який жителі села покладають квітки і вінки.

Мирні жителі села всіляко допомагали червоноармійцям в звільненні сіла, показуя розвідникам вогняні точки фашистів.

А загиблий мешканець нашого села Волосатов Олексій Петрович, який рятував худобу в поблизу лежачих від села урочищах, в ніч звільнення з 2 на 3 лютого на запряженому саньми коні доставив трьох відступаючих фашистів замість розташованого на захід від нашого села,  Хатнього в наше село в руки червоноармійців вирішивши як він сказав, що подумавши «Все одно вмирати, так краще на очах своїх».Фашисти були схоплені і знищені. Відразу після звільнення сіла, колишні «партизани» було взяли владу в свої руки Чірвін А.П. був призначений головою сільської ради, Лавров Д.В. - головою райвиконкому, Черняшин І.С. - начальником  району справи сіла  Вільхуватки. Але незабаром вони були викриті і були покарані по всій тяжкості військового часу.

Близько двохсот сорока жителів нашого села загинули в боях за Батьківщину. Учасники Великої Вітчизняної війни, жителі нашого села нагороджені орденами і медалями: Ликов Дмитро Трохимовіч був нагороджений трьома орденами Слави,  Шевяков Федір Петрович був нагороджений двома орденами Слави, Посохов Василь Тихонович двома орденами Червоної Зірки, Бунчиков Петро Федорович, Рижков Михайло Миколаєвіч - орденами Червоної Зірки та інші.

Могили наших односельців героїчний загиблих захищаючи Нашу Батьківщину і звільняючи народи Європи знаходяться на всій території захопленою фашистами колишнього СРСР а також Чехії, Словаччини, Болгарії і інших країн.

Відразу після звільнення в селі почалися роботи по відновленню народного господарства. З тилу в село поверталися як евакуйовані жителі Будьонівки так і прислані фахівці з різних галузей господарства. Держава виділила відразу сіменний матеріал на всю посівну  площу яка засівалася до війни. Але не всі площі засівали. заважали міни, снаряди і іншим вибухонебезпечні речовини знаходилися  в землі, не вистачало техніки, коней, валів, робочих рук. Від вибухонебезпечних предметів загинули багато дітей серед яких Догорешов Федір, Палиць Анатолій, Сиромятко Сергій та інші, багато хто був поранений і стали інвалідами, так війна продовжувала знищувати і калічити людей.

Та все ж  ціною героїчних зусиль наших односельців народне господарство поступово відновлювалося, жителі сіла основна маса яких люди похилого віку, жінки часто голодні і такі, що промерзли трудилися на полях за допомогою волів, що залишилися, коней і навіть корів. Особливо складним виявився післявоєнний 1946 рік, весна-літо якого виявилася посушливою, практично все вигоряло і було прибране існуючий тоталітарний режим вирішил під загрозою жорстокого покарання і примусив керівництво колгоспів нашого села здати в державні резерви все зерно. Єдина відмінність голоду 1946-1947років від голодомору 1932-1933 років в тому, що не було продзагонів які вибирали з дворів все продовольство. Проте по розповідях свідка тих подій мешканка нашого села Борсукової Марії Йосипівни  до десятки людей померли з голоду зимою-весною 1947рока.

Проте Сталінський режим вирішив знов повернутися до п'ятирічок і в березні 1946 року був Верховною Радою прийнятий «Закон про п'ятирічний план відновлення і розвитку народного господарства СРСР на 1946-1950 роки». Тоталітарний режим за рахунок того, що кожна тварина,птица, фруктове дерево обкладалося непосильним податком  вирішило відновити економіку країни. По розповідях очевидця тих подій  Губіна Івана Прокопивича доходило до того, що жителі сіла, що приховали поголів'я були вимушені різати і обробляти свиней і птаха в льохах і підвалах, якщо про це дізнавалися можновладці  жорстоко карали господарів аж до тюремного покарання.

Для звіту про підвищення продуктивності праці і валового збору урожаю керівництво колгоспів збільшувало посівні площі. Праця була ще слабо механізована тому вся тяжкість площ, що збільшувалися, лежало на плечах трудівників нашого села, що винесли всі тяготи війни, а зараз виконувати непосильний план тоталітарного режиму. Ставилося завдання збільшити в течії п'ятирічки поголів'я худоби в 2-3 рази, для цього також збільшувалися посівні площі. З метою посилення яка сталінський режим в сільському господарстві береться за зміцнення господарств. У нашому селі в 1950 році з трьох колгоспів створюється  один - колгосп Карла Маркса. Новим п'ятирічним планом Сталін вирішив поставити перед колгоспами в 1951-1955 роках досягти валовою останніх довоєнних років. Шляхом жорстокого тиском контролю в 1951-1952 р. валовий збір зернових в нашому колгоспі був навіть трохи вище довоєнного, але досягнуто це було шляхом введення все нових площ і того, що за трудодні отримували не більше 300 кг зернових і ні копійки грошей, купувати одяг було нема на що. А із-за податків на продаж  практично нічого не вирощувалося.

І лише після смерті в 1953 році «отця народів» Сталіна і падіння режиму усередині країни починається зниження і відміна багатьох податків, що дозволяє зокрема багатьом жителям нашого села садити різні фруктові дерева і обзаводитися власною живністю для власного споживання і для продажу, щоб купити одяг, взуття, інвентар. У 1958 г.в результаті реорганізації МТС колгосп Карла Маркса набуває необхідної техніки: 12 тракторів і інвентар  до нього,а також 4 автомобілі.

У 1958 р. сіло Будьонівка за рішенням Харківського облвиконкому перейменовано в село Мілове, а в 1960г. колгосп «Карла Маркса» перейменували в колгосп «Родина».Землі навколо сіла Мілового складали 4012 га з них 2844 га орної землі. Новий керівник країни Н.С. Хрущов, що засудив Сталіна, на XX партійному з'їзді, поступово став створювати свій культ і проводячи експерименти. На одному з таких експериментів стало збільшення площ кукурудзи, яке упроваджувалося і в нашому селі, колгоспі «Родина». Щоб як говорить Хрущов: «наздогнати і перегнати Америку». Ставилися непомірні плани, виконання яких було неможливе. Тому для виконання завдання доводилося робити приписки в колгоспах, в районах і так далі по наростаючій. У тому, що дуже поволі йшло збільшення валової продукції на селі те, що зверху указувалося, що коли і скільки сіяти, причому віддавали ці вказівки партробітники дуже «далекі» від села завдання, що ставилися, не фактично виконувалися з року в рік хоч і звітували про виконання, так вимагали зверху. З 1959-1965 рр. врожайність зернових збільшилося лише на 0,9 центнера, овочів на 1,6 центнера, виробництво молока збільшилося на 22 центнери в рік, завдяки збільшенню поголів'я.

Значні зміни в житті сіла і селян, і в роботі колгоспу відбулось в 1963 р. коли головою був вибраний, а фактично призначений Фендріков Іван Васильович - людина знайомить сільське господарство що не з чуток уміє відстоювати свою точку зору, вимогливий до себе і до інших. Коли йому, запропонували на території господарства організувати спецгосп по вирощуванню овець,он відразу ж узявся за цю справу з вогником в очах. З 1967-1974 р. практично на голом місці були зведені нові тваринницькі приміщення, для поголів'я 12 тис. овець. Протягом подальших 8-ми років в господарстві були побудовані нові складські приміщення,четыре корівника, їдальня, будинок культури на 220 місць, двоповерхову школу на 150 чоловік. Не мало будівель були капітально відремонтовані, а найголовніше почалося будівництво будинків, а розточувальної виплати по пільгових цінах для колгоспників. Заасфальтовані всі вулиці сіла і під'їзду до тваринницьких приміщень. У нічний час село освітлювалось немов вдень.

За ініціативою комсомольського і партійного активу і завдяки керівництво колгоспу «Родина» з лютого 1972 г. на території нашого села вперше в історії Великобурлуцкого району почали проводитися проводи «Російської зими».

У програму цього заходу з постійним оновленням входили конкурси командних санних трійок, захист ними костюмів, конкурси художньої самодіяльності,спортивно-розважальні змагання,робота кулінарно-торгових наметів.

Надалі ці заходи стали суспільними, де стабільно наші учасники  приймали участі, і ставали призерами.

Після раптової смерті Фендрікова Івана Васильовича, керівництво колгоспом прийняв житель нашого села головний зоотехнік господарства Єсіпов Микола Федорович, який продовжив лінію того, що проводиться своїм попередником. Щорічно будувалися до 10 будинків для молодих сімей, були побудовані майстерня, автогараж, насінний склад, будівля пошти, сільської ради і т.д. В перебігу 25-ти років в селі з'явилися цілі вулиці нових будинків, був практично повністю оновлений машинотракторний парк. На кінець 1990 р. в господарстві було 37 автомобілів, 46 тракторів і інвентар до нього більше 20-ти різних комбайнів. Поголів'я худоби  досягло свого максимуму за час існування колгоспу: овець близько 12500 шт., корів 720 шт., птахів 4500 шт. Заробітна плата колгоспників в середньому складала 240 крб. в місяць. на заході весілля, похорони, проводи в армію безкоштовно виділялася певна кількість продукції і матеріалу по внутрішньоколгоспним  цінам. У відмінності від 60-70-х р. практично більше половини випускників залишалася в селі Міловому, а деякі повернулися з міст. На думку більшості жителів, не дивлячись на відсутність особистої свободи, жителі нашого села кінець 70-х почало 80-х для жителів було найсприятливішим, практично всі мали особисте житло, були забезпечені стабільною роботою з непоганою оплатою праці більше 70 ‰  жителів мали власний автомобіль і важкі мотоцикли, не кажучи про телевізори і холодильники. Населення села збільшувалося завдяки хорошій народжуваності і роботі дитячого садка, школа забезпечувалася новими кадрами,ученики завдяки допомозі господарства повноцінно харчувалися гарячою їжаю

У роботі колгосп «Батьківщина» вважається твердим середняком, посідав ведучі місця по деяким показникам твариництва.

Мілове після утворення сучасної Української держави

На початку 90-х ХХ ст., після придбанні незалежності нашою державою Україна, всі позитивні тенденції в розвитку нашого села припиняється, а потім починається поступове погіршення життя майже за всіма показниками.(Через те, що зросли ціни на мінеральні добрива). У зв'язку з  цим і те, що більшість жителів нашого села працювали в колгоспі «Родина» або в організаціях тих, що постійно отримували допомогу від базового господарства в різних видах: надання транспорту, виділення людей для різних робіт, виділення різних матеріалів для будівництва і ремонту, продуктів харчування, очищення дорогий на території Міловської  сільської ради.

Із-за різкого зростання цін на добрива, бензин, дизпаливо, электроенергетику, запчастин, фінансовий стан господарства почав погіршуються і як наслідок почали скорочуватися робочі місця, закрився дитячий садок, в 1999 р. припинило існування головна галузь тваринництва-вівчарства помітно скоротилося поголів'я КРС, впала народжуваність, жителі села покидали свої будинки у пошуках заробітків в міста і передмістя. Часта зміна керівників господарств,  мешканців нашого села привела до того, що на металобрухт була порізана велика частина техніки, в рахунок боргів вирізана худоба, також в рахунок боргів  віддані або зламані багато приміщень.

Після того, як базове господарство припинило своє існування осінню 2004 р., основна частина жителів у віці від 20-45 років покинуло село, декілька сімей узяли третю частину землі в приватну оренду. Інші здавши якщо у них є земельні паї, землі в оренду стали займатися хто чим може, одні займаюся тваринництвом по 2-3 корови, інші живуть за рахунок вирощених на городах продукції, інші згодні на будь-яку тимчасову роботу, щоб якось прожити. Отримавши в нашій незалежній державі суспільно-політичні свободи, більшість з жителів не зуміли пристосуватися до дійсності. З держустанов і підприємств працюють 2 магазини, пошта, школа і сільська рада, що дають для жителів  села близько тридцяти робочих місць. У школі в порівнянні з початком 90-х число учнів скоротилося більш ніж в два рази з 104 в 1992 р. до 50 в 2009 р. Число жителів сіла Мелового з 516 в 1992 р. до318 на початку 2009 р. І така ситуація складається практично у всіх сільських населених пунктах області.

На початку третього тисячоліття все ж таки не дивлячись на всі труднощі деякі позитивні тенденції в суспільному і господарському житті нашого села все ж таки відбуваються деякі позитивні зміни.

У суспільному і культурному житті не тільки відзначаються старі День Перемоги, Хрещення - водосвятіє, нові свята - День села, які з 2007 року в центрі села наголошуються при великому збігу жителів Мілового і гостей жителів нашого регіону так і прикордонних сіл сусідньої держави Російської Федерації.(додаток 5-7)

На цьому заході відбувається виступ-звіт голови сільської ради про роботу органів самоврядування за минулий рік, вшановування жителів з нагоди різних дат, безкоштовне пригощання жителів села і гостей різними блюдами кухні.

У Міловської ЗОШ І-ІІІ ст. проводяться різні змагання - в літній час з футболу, а в осінній - зимовий з волейболу, баскетболу, настільного тенісу і шашок. Ці змагання і ігри проводяться позаурочний час і беруть в нім участь все бажання не залежно від віку.

Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua

Логін: *